Part Number:
Specifications
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Temporary ambient temperature (<30 s) min. | -40 °C |
| Temporary ambient temperature (<30 s) max. | 100 °C |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| external diameter | 50 mm |
| Holding force | 95 N |
| Volume | 6 cm³ |
| Max. curving on object R min | 75 mm |
| Abrasion value according to DIN 535 16 | 10-12 mm³ |
| Hardness according to standard | 72 ± 5 Shore A |
| Connection thread type | Internal thread |
| low-wear | low-wear |
| Material connector | Aluminum |
| Suction unit material | Polyurethane |
| Delivery unit | 1 piece |
| Weight | 0.0142 kg |
