Part Number:
Specifications
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 180 °C |
| Temperature resistance | Heat resistant |
| Temporary ambient temperature (<30 s) min. | -50 °C |
| Temporary ambient temperature (<30 s) max. | 220 °C |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| external diameter | 120 mm |
| Holding force | 540 N |
| Volume | 10 cm³ |
| Max. curving on object R min | 300 mm |
| Abrasion value according to DIN 535 16 | 180-200 mm³ |
| Hardness according to standard | 55 ± 5 Shore A |
| Connection thread type | Internal thread |
| Material connector | Aluminum |
| Suction unit material | Fluoromethyl silicone |
| Delivery unit | 1 piece |
| Weight | 0.3526 kg |
