Part Number:
Specifications
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Temporary ambient temperature (<30 s) min. | -30 °C |
| Temporary ambient temperature (<30 s) max. | 120 °C |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| external diameter | 147.5 mm |
| Holding force | 842 N |
| Volume | 176.3 cm³ |
| Max. curving on object R min | 300 mm |
| Abrasion value according to DIN 535 16 | 100-120 mm³ |
| Hardness according to standard | 55 ± 5 Shore A |
| Connection thread type | Internal thread |
| Material connector | Aluminum |
| Suction unit material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Delivery unit | 1 piece |
| Weight | 0.5214 kg |
