Part Number:
Specifications
| Type | Round plug connectors |
| Cable | with cable |
| Max. operating voltage AC | 48 V DC |
| Max. operating voltage DC | 48 V AC |
| Electrical connection 1, type | Socket |
| Electrical connection 1, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 1, number of poles | 4-pin |
| Electrical connection 1, coding | A-coded |
| Cable exit 1 | angled |
| Cable exit angle | 90° |
| Electrical connection 2, type | open cable ends |
| Electrical connection 2, number of poles | 4-pin |
| Number of wires | 4 |
| Shielding | unshielded |
| Cable length L | 5 m |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 85 °C |
| Max. current | 4 A |
| Wire cross-section | 0.25 mm² |
| Cable-Ø | 4.5 mm |
| Weight | 0.141 kg |
| Housing material | Polyurethane |
| Material cable sheath | Polyurethane |
