Specifications
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Port 1 | Ø 8 |
| Type | Throttle valve with silencer |
| Flow Qn | 1300 l/min |
| Weight | 0.06 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Silencer material | Polyethylene |
