Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Note | ATEX optional |
| Basic valve equipment | Basic valve without coil |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection output | Ø 8x1 |
| Nominal flow Qn | 700 l/min |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Protection class with connection | IP65 |
| Pilot | Internal |
| Compatibility index | 14 |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 40 ms |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Weight | 0.319 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
