Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | Internal |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with air spring return |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection, exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Power consumption DC | 1.6 W |
| Frame size | 26 mm |
