Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 650 l/min |
| Version | Closed Center |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 230 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10 % / +15 % |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10 % / +15 % |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | Internal |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection, exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Holding power AC 50 Hz | 2.3 VA |
