Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically operated |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection | M14x1,5 |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection output | M14x1,5 |
| Nominal flow Qn | 1200 l/min |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Connector standard | EN 175301-803:2006 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Operational voltage | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Pilot | Internal |
| Coil width | 30 mm |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Compatibility index | 52 |
| Power consumption DC | 2.1 W |
| Duty cycle | 100 % |
