Part Number:
Specifications
| Parts | Pressure regulator |
| Pressure gauge | With integrated pressure gauge |
| Port | G 3/4 |
| Compressed air connection standard | according to ISO 228-1 |
| Nominal flow Qn | 10000 l/min |
| Min. regulation range | 0.5 bar |
| Max. regulation range | 10 bar |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 20 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Ambient temperature note | Extended temperature range min./max. (optional) -40 °C ... 80 °C |
| Regulator type | Can be assembled into blocks |
| Certificates | ATEX optional |
| Hysteresis | 0,4 bar |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 1.1 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Material front plate | Polyamide |
| Seal material | Nitrile butadiene rubber |
