Specifications
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Protection class | IP65 |
| Thread connection | T5 |
| Housing material | Aluminum, anodized |
| Seal material | Hydrogenated nitrile butadiene rubber |
| Screws material | Stainless Steel |
