Specifications
| Fitting type | Straight fitting with hexagon socket |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | M6 |
| Compressed air connection type 2 | Push-in fitting |
| Port D | Ø 3 |
| Type | QR1-S-MIN |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Delivery quantity | 25 piece |
| Weight | 0.0042 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyoxymethylene |
| Material release ring holder | Die cast zinc, Brass |
| Material thread | Brass |
