Part Number:
Specifications
| Port 1 | Ø 8 |
| Port 2 | Ø 8 |
| Throttle bore Ø | 3.5 mm |
| direction of throttle | 2 > 1 |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 360 l/min |
| Compressed air connection type 1 | Push-in fitting |
| Compressed air connection type 2 | pin bushing |
| Throttle | Exhaust Air Throttling |
| Medium | Compressed air |
| Min. working pressure | 0.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material flow control screw | Brass |
