Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 700 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 230 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance DC | -1 |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -2 |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -0.5 |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without coil |
| Throttle | with throttle |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | with air spring return |
| Blocking principle | Single base plate principle, Plate principle |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Temperature resistance | -25 °C cold-resistant |
