Part Number:
Specifications
| Type | SA1-MC |
| Mounting thread | M20x1,5 |
| Stroke | 13 mm |
| Max. energy absorption/stroke | 65 Nm |
| Max. energy absorption/hour | 52000 Nm |
| Cushioning | self-compensating |
| Medium | Oil |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Effective mass me min. | 20 kg |
| Effective mass me max. | 160 kg |
| Min. return spring force | 12 N |
| Max. return spring force | 23 N |
| Mounting | Lock nut |
| Weight | 0.15 kg |
| Material cylinder tube | Steel, chrome-plated |
| Material piston rod | Stainless Steel |
| Material lock nut | Steel, chrome-plated |
| Scraper material | Polyurethane |
