Part Number:
Specifications
| Version | I/O modules |
| Type | 4P4D4 |
| Note | Pressure measurement module with 4 compressed air connection |
| port pneumatic | D4 |
| E/A capable | connection with I/O |
| I/O module version | analog inputs |
| Number of I/O connections | 4 inputs |
| Power plug IN, Type | Internal |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. measurement | 0 bar |
| Max. measurement | 10 bar |
| Electronics voltage tolerance | -25 % / +25 % |
| Protection class | IP65 |
| Diagnosis | Defective sensor |
| Generic emission standard in accordance with norm | EN 61000-6-4 |
| Generic immunity standard in accordance with norm | EN 61000-6-2 |
| Weight | 0.115 kg |
| Housing material | Polyamide, fiber-glass reinforced |
