Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Switching principle | 5/3, closed center |
| LED status display | Yellow |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Compressed air connection output | Ø 8 |
| Nominal flow Qn | 500 l/min |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Electrical connection size | form C, industry |
| Protection class with connection | IP65 |
| Operational voltage | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -15 % / +10 % |
| Power consumption DC | 2 W |
| Duty cycle | 100 % |
| Certificates | UR (Underwriters Laboratories) |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced |
