Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 950 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | Ø 10 |
| Working pressure min. | 1.4 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Manual override | without detent, with detent |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| ATEX | ATEX optional |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without coil |
| Throttle | with throttle |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | with air spring return |
| Blocking principle | Single base plate principle, Plate principle |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
