Part Number:
Specifications
| Piston Ø | 32 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Note | SPRA-BS |
| Max. dynamic axial force | 0.7 kN |
| Max. static axial force | 0.7 kN |
| Dynamic load capacity | 2.8 kN |
| Max. torque (for Fmax) | 0.45 Nm |
| Max. linear speed | 150 mm/s |
| Max. rotational speed | 3000 1/min |
| Max. acceleration | 6 m/s² |
| Duty cycle | 100 % |
| Screw type | Ball screw |
| Screw diameter | 10 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Lead accuracy | G7 |
| Stroke | 50 mm |
| Internal overstroke (double) | 1 mm |
| Backlash | 0.06 mm |
| Efficiency % | 75 |
| Inertia at 0 mm stroke | 0.042 *10-⁴ kgm² |
| Inertia per 100 mm stroke | 0.0047 *10-⁴ kgm² |
| Weight 0 mm stroke | 0.74 kg |
| Weight +100 mm stroke | 0.34 kg |
| Standardization | ISO 15552 |
| Protection class | IP54S |
