Add images and videos to help customers visualize the product.
Part Number:
Specifications
| Capacity (VA/W) | 600/360, 850/510, 1000/600, 1500/900 |
| Typical Back-up Time | SLN600 3.5 min., SPS850 2.5 min., SLN1000 3 min., SLN1500 3 min. |
| Battery Transfer Time | 8ms, Max<10ms@AC mode to backup mode |
| Audible Noise | ≤40 dBA without audible alarm beyond 1m at rated load |
| Frequency | Frequency 50/60 Hz +/- 10% (auto sensing) |
| Input Voltage | 120 Vac |
| Output Voltage (Battery Mode) | 120V≤10% |
| Battery Type | VRLA, maintenance free,sealed, lead-acid cells |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C |
