Specifications
| Maximum Inlet Pressure | 400, 3500 psig / 27.6, 241 bar |
| Outlet Pressure Ranges | 0-25, 0-50, 0-100, 0-250, 0-500 psig / 0-1.7, 0-3.4, 0-6.9, 0-17.2, 0-34.5 bar |
| Body Material | 316L Stainless Steel, Brass, Hastelloy® or Monel |
| Seat Material | Teflon® |
| Bonnet | 300 Series Stainless Steel, Brass |
| Diaphragm | 316 Stainless Steel, Elgiloy® |
| Remaining Parts | 316 Stainless Steel, Brass, Hastelloy® or Monel |
| Port Size & Type | 1/4 NPTF |
| Operating Temperature | -40°F to 165°F / -40°C to 74°C |
| Flow Capacity | 3500 psig / 241 bar Inlet: Cv = 0.06<br>400 psig / 27.6 bar Inlet: Cv = 0.15<br> |
| Weight (without gauges) | 2 lbs / 0.9 kg |
| Additional Information | For custom modifications or a complete system solution, please contact your local sales office. |
