Specifications
| Nominal sensing distance | 1.5 mm (0.060 in) |
| Hysteresis | 0.2 mm (0.008 in) |
| Actuating element | Ferrous metal or magnet (N) |
| DC electrical rating | 2A @ 24 VDC |
| AC electrical rating | 2A @ 120 VAC |
| Max initial contact resistance | 0.5 Ohm |
| Max switching frequency | 10 Hz |
| Operating temp range | -40°C to 100°C (-40°F to 212°F) |
| Enclosure material | 316L stainless steel |
