especificações
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 0.12 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Universal |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Product Weight | 1.50 lbs |
| Kit Number | 302116 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 200 °F |
| Orifice Size | 3/32 in |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/32 3U BRASS 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
