부품 번호:
사양
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 2.80 / 2.42 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas, Water |
| Product Weight | 1.50 lbs |
| Order Code | 21443 |
| Kit Number | 302790 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 272610-032-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 200 °F |
| Orifice Size | 7/16 in |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 16.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 7/16 2NC BRASS 16.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 35 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
