부품 번호:
사양
| Type | Spring force N 2,1 ... 17,5 |
| Piston Ø | 16 mm |
| Stroke | 5 mm |
| Functional principle | single-acting |
| Cushioning | elastic cushioning |
| Magnetic piston | Piston without magnet |
| Environmental requirements | Industry standard |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6 bar |
| Extracting piston force | 100 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Weight | 0.04 kg |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Piston rod | Stainless Steel |
| Material, front cover | Brass |
