Part Number:
Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 4.40 / 3.80 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Fuel Gas |
| Product Weight | 1.70 lb |
| Order Code | 21047 |
| Kit Number | 316233 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | -40 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | -20 - 125 °F |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Carton Note | 1/2 X 3/4 2NC ALUM 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
