Specifications
| Bellows | triple |
| Type | Bellow actuator with mounting ring and cover |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Cover diameter | 210 mm |
| Feature | 10x3 |
| Max. permissible angle of tilt | 30 ° |
| Max. effective stroke | 250 mm |
| Min. radial installation space | 300 mm |
| Min. installation height | 100 mm |
| Max. installation height | 350 mm |
| Min. force | 12000 N |
| Max. force | 26000 N |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Reduced service life at a temperature greater than | 50 °C |
| Pressure for determining forces | 6 bar |
| Weight | 5.2 kg |
| Material bellow | caoutchouc/butadiene caoutchouc |
| Material front cover | Steel, chrome-plated |
| Surface cover | galvanized |
