Specifications
| Bellows | triple |
| Type | Bellow actuator with mounting ring and cover |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Cover diameter | 152.5 mm |
| Feature | 6x3 |
| Max. permissible angle of tilt | 30 ° |
| Max. effective stroke | 160 mm |
| Min. radial installation space | 195 mm |
| Min. installation height | 100 mm |
| Max. installation height | 260 mm |
| Min. force | 4000 N |
| Max. force | 11000 N |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Reduced service life at a temperature greater than | 70 °C |
| Pressure for determining forces | 6 bar |
| Weight | 2 kg |
| Material bellow | Chloroprene rubber |
| Material front cover | Aluminum |
