Specifications
| Bellows | single |
| Type | Bellow actuator with mounting ring and cover |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Cover diameter | 78 mm |
| Feature | 2 3/4x1 |
| Max. permissible angle of tilt | 20 ° |
| Max. effective stroke | 15 mm |
| Min. radial installation space | 95 mm |
| Min. installation height | 50 mm |
| Max. installation height | 65 mm |
| Min. force | 1300 N |
| Max. force | 2600 N |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Reduced service life at a temperature greater than | 70 °C |
| Pressure for determining forces | 6 bar |
| Weight | 0.45 kg |
| Material bellow | Chloroprene rubber |
| Material front cover | Aluminum |
