Specifications
| Bellows | single |
| Type | Bellow actuator with mounting ring and cover |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Cover diameter | 210 mm |
| Feature | 10x1 |
| Max. permissible angle of tilt | 20 ° |
| Max. effective stroke | 85 mm |
| Min. radial installation space | 300 mm |
| Min. installation height | 50 mm |
| Max. installation height | 135 mm |
| Min. force | 12000 N |
| Max. force | 25500 N |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Reduced service life at a temperature greater than | 50 °C |
| Pressure for determining forces | 6 bar |
| Weight | 4.1 kg |
| Material bellow | caoutchouc/butadiene caoutchouc |
| Material front cover | Steel, chrome-plated |
| Surface cover | galvanized |
