Specifications
| Type | Round plug connectors |
| Max. operating voltage AC | 48 V DC |
| Max. operating voltage DC | 48 V AC |
| Electrical connection 1, type | Socket |
| Electrical connection 1, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 1, number of poles | 4-pin |
| Electrical connection 1, coding | A-coded |
| Cable exit 1 | angled |
| Electrical connection 2, type | open cable ends |
| Electrical connection 2, number of poles | 4-pin |
| Number of wires | 4 |
| Cable length L | 10 m |
| suitable for dynamic laying | suitable for dynamic laying |
| Min. bending radius | 21.5 mm |
| Certificates | RoHS, UL (Underwriters Laboratories), Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Protection class | IP65, IP67, IP68 |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 90 °C |
| Max. current | 4 A |
| Wire cross-section | 0.25 mm² |
| Cable-Ø | 4.3 mm |
| Housing material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Seal material | Fluorocarbon caoutchouc |
| Material cable sheath | Polyurethane |
