Part Number:
Specifications
| Activation | Mechanical |
| Valve type | Poppet valve |
| Switching principle | 3/2, with spring return |
| Plate connection | Pipe connection |
| Actuating element | panel installation |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection input | G 1/8 |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 250 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 150 l/min |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -30 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
| Weight | 0.09 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
